środa, 8 lipca 2015

Zakłady Porcelany "Ćmielów"

Sezon ślubny w pełni. Nie jest to mój ulubiony czas w roku, zwłaszcza dlatego że bardzo stresuje mnie szukanie odpowiedniego prezentu ślubnego dla przyjaciół czy rodziny (pomijam już sam fakt wesela- które jest dla mnie imprezą podwójnie stresującą). Nie lubię iść na łatwiznę (i dawać po prostu koperty) i zazwyczaj staram się szukać prezentu, który jest adekwatny do okazji i będzie przypominał Młodej Parze o tym niezwykłym dla nich dniu.
Jednym ze standardowych  prezentów ślubnych od dawien dawna jest zastaw  lub serwis z porcelany. Obecnie trochę się od tego odeszło, co trochę mnie dziwi, bo porcelana to szlachetne tworzywo, wyjątkowo eleganckie.

Jako że ceramika to dla mnie szczególna dziedzina chcę wam dzisiaj przybliżyć jedną z fabryk, która ją produkuje. Jest tym bardziej dla mnie szczególna, ponieważ miałam przyjemność odbywać tam praktyki zawodowe podczas studiów. 

Zakłady Porcelany Ćmielów zostały założone w 1790 roku przez miejscowego garncarza Wojtasa. Wtedy jeszcze był to zakład produkujący garnki gliniane i fajans. Dopiero w 1838 roku rozpoczęła się produkcja porcelany za sprawą Gabriela Weissa. W ten sposób powstała najstarsza fabryka porcelany działająca do dnia dzisiejszego bez przerwy. W tworzeniu pięknych wyrobów, nie przeszkodziły ani zawirowania historyczne, ani zmiany właścicieli. 
Na złoty okres ćmielowskiej porcelany przypadają lata 20 i 30. XX wieku, kiedy to pracowali dla fabryki najsławniejsi projektanci jak Wincenty Potacki, czy Bogdan Wendorf. Powstałe wtedy serwisy jak "Kula", czy "Płaski" są produkowane do dnia dzisiejszego i uważane za prawdziwe perły. 

                                          Serwis Kula
 
                                          Serwis Płaski

Ale wybór serwisów czy zastawy stołowej wykonywanej przez Zakłady Porcelany jest ogromny. 
Również zdobienia - od delikatnej, czystej i ascetycznej wręcz białej, szkliwionej porcelany- do bogato zdobionej kalkami, czy złoconej. 
Moim zdecydowanym ulubieńcem jest zestaw Rococo, projekt z XIX wieku, obecnie nieco unowocześniony, w wersji zupełnie "czystej"- aktualnie nie wyobrażam sobie picia porannej kawy w niczym innym.

                                                Serwis Rococo

Warto dodać, że od 2013 roku przy Zakładzie Porcelany Ćmielów istnieje Ćmielów Design Studio, którego współtwórcą i dyrektorem artystycznym jest Marek Cecuła. Projekty ĆDS to nowoczesne spojrzenie na zastawy stołowe- bardzo ciekawe projekty i realizacje z którymi naprawdę warto się zapoznać.
Chciałabym was gorąco zachęcić do przyjrzenia się bliżej ofercie zarówno Ćmielowa, jak i innych polskich fabryk porcelany podczas poszukiwania prezentów. Wybór jest naprawdę spory, więc wydaje mi się że każdy znajdzie coś interesującego. 

 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz